10 rád ako prežiť kempovanie s deťmi
Kempovanie s deťmi máme veľmi radi. Keď sme začínali a povedali rodičom, že dovolenkovať budeme v kempe, len sa chytili za hlavu a začali ľutovať naše deti – že ako tam budú spať, že čo budú jesť, že ako to bude s hygienou a že to kempovanie nie je len tak bez výbavy, či máme všetko, či sme si to zvážili a podobne. Všetky tieto otázky sme samozrejme neriešili a spokojne sme si plánovali našu prvú kempovačku. Dopadla tak, že deti boli viac v pohode ako my.
Naše začiatočnícke kempovanie sme poňali veľmi štíhlo – najskôr sme chceli začať v malom a zistiť, či nám to funguje, postupne odkukávať od susediacich kemperov, heknúť denné rutiny a prispôsobiť si ich pre náš kemping. Prvý rok sa nám natoľko zapáčil, že sme išli aj na ďalší a pri kempovaní sme zostali. Za pár rokov kempovania sme si toho zažili s deťmi veľa. Dávame dokopy aj pre iných rodičov, ale aj nerodičov 10 tipov na prežitie kempovačky s deťmi.
1. Máte radi puzzle? Pred balením si všetko dajte do obývačky
Balenie je kľúčová činnosť zrejme pred každou dovolenkou. Pred kempovaním obzvlášť, pretože si v zásade musíte zbaliť okrem svojich vecí na oblečenie aj celý svoj dom, posteľ a kuchyňu. Aby ste neriskovali, že sa vám to všetko nezmestí do auta, pripravte si všetky veci na kopu do obývačky a poukladajte ich tak, ako ich budete dávať do kufra.
Zo skúseností s našimi deťmi už viem, že by som mal k týmto veciam prirátať ešte minimálne dve tašky. Na poslednú chvíľu začnú deti baliť hračky, bez ktorých vraj nevydržia ani jeden deň. Keď už máte nakoniec aj všetko v aute a do kufra sa už nič nezmestí, urobte si fotku tohto puzzle, aby ste pri balení späť vedeli všetko zbaliť.
2. Stan, do ktorého sa nemusíte zohýbať
Predstavte si, že ste si zaplatili dovolenku a vo svojom apartmáne máte dvere do výšky brucha. Tak, v pohode, dá sa to prežiť, ale ste z toho unavení. Zohýbať sa asi 30-krát pri vstupe a 30-krát pri východe človeka fakt unaví. Preto pokiaľ plánujete byť na jednom mieste dlhšie a môžete si dovoliť väčší stan, je pohodlné mať stan, do ktorého sa nemusíte pri vchode zohýbať.
3. Rohožka pred stan
Keď už sťahovať dom, tak aj s rohožkou. Keďže stanujete v prírode, nanosíte si veľa špiny aj do stanu. Veľmi nám pomohlo, keď sme si dali pred stan rohožku a vyzúvali sa pred stanom.
4. Hojdacia sieť musí byť
Keď už by ste si po ceste a stavaní stanu aj radi oddýchli, začnú okolo vás obiehať deti, že sa chcú ísť kúpať. V tejto situácii pomáha hojdacia sieť. Zmestia sa do nej aj dve deti a vydržia sa v nej hrať a hojdať aj hodinu. A pokiaľ v nej nezaspia, po hodine oddychu dáte už aj kúpanie.
5. Berte veci so žartom
Kempovanie nie je úplne pohodlné a komfortné, to treba priznať. No sloboda, ktorú kempovanie poskytuje, vyvažuje tieto nevýhody. Preto netreba brať veci vážne a treba sa povzniesť nad niektorými nepohodlnosťami. Berte s nadhľadom aj napríklad obliekanie plaviek v rozpálenom stane a následné natieranie krémom na opaľovanie.
6. Vonkajšia kuchynka je super
Prvý rok sme varili na dvojplatničke na zemi. Dá sa to prežiť. Ale keď si zoberiete na kempovačku skladaciu kuchyňu, nebudete už chcieť variť inak. Do skrinky uložíte riad, potraviny a po stojačky môžete pohodlne uvariť obed.
7. Všetko musí byť plastové
Vieme, že plasty nie sú udržateľné, ale pri kempingu je to veľmi praktické. Jedine, že chcete byť na pánov a jesť z porcelánu, no pri deťoch iba raz.
8. Lavór
To je jedna z vecí, ktoré sme odkukali od spolukempovníkov. Riady umývajú kempovníci v umyvárkach. Prvý rok sme nosili riady v rukách, druhý rok už sme to skúsili nosiť v lavóre a bola to pohodička. Lavór sme potom využili aj na pranie. Ešte lepšie ako lavór je skladacie vedro. Je to maličkosť, ale v tom nepohodlnom prostredí človeka rozradostí aj maličkosť.
9. Vyskúšajte si všetko najskôr na nečisto
Prvý rok sme nevedeli, do čoho ideme. Rozhodli sme sa ísť na to štíhlo a väčšinu vecí sme si požičali, alebo nemali. Mali sme iba stan, spacáky a nafukovaciu posteľ. Ostatné veci ako stoličky, stôl a dvojplatničku sme si požičali. Kempovanie sa nám natoľko zapáčilo, že sme si postupne začali kupovať kempingovú výbavu, až sme si nakoniec kúpili kempovacie auto Volkswagen California Westfalia.
10. Pokiaľ chcete na dovolenke len ležať, nechoďte kempovať
Kempovanie s deťmi alebo aj bez je aktívna dovolenka. Od rána až do večera. Ráno musíte vyjsť zo stanu a ranné veci vykonať v spoločných umyvárkach. Pripravujete si sami jedlo, keď začína pršať, rýchlo schovávate veci do stanu a podobne. No aj napriek týmto všetkým činnostiam je to veľký oddych. Je to úplne iné mentálne nastavenie ako pri vašej bežnej práci. Pri všetkých kempovačkách, ktoré sme zažili, to bol pre nás mega oddych. No pokiaľ plánujete na dovolenke len ležať, nechoďte kempovať.